top of page

Історія бібліотеки

    Чи багато знайдеться бібліотек, вік яких незабаром досягне сотню літ? Напевно, що небагато. Одна з таких — Лубенська публічна бібліотека ім. Володимира Малика. Свою історію вона веде з 1921 року, коли, як свідчать архівні документи, бібліотечною секцією відділу політосвіти було вирішено створити в Лубнах Полтавської гу­бернії "Централь­ну книгозбірню з трьома відділами: науковим, белетри­стичним і дитя­чим".У «Звіті Лу­бенської окружної інспектури Народ­ної освіти, за 1924/ 25 навчальний рік» в розділі «Бібліо­течна робота» сказано: «В Лубнах мається центральної бібліотека. Зав. бібліотекою виконує функції ок­ружного бібліотекаря, керує бібліо­теками округу...».  На жаль, у роки Другої світової війни набуте в бібліо­течній галузі було втрачено, а книжковий фонд знищено. Та відразу після звільнення Лубен від німецько-фашистських загарбників, завдяки старанням всіх лубенців, бібліотека-відновлює свою роботу.

     В 1949 році районна бібліотека знаходилась в одній кімнаті житло­вого будинку в провулку вул. К. Маркса (зав. Наталія Степанівна Сідньова (1949-1954). Бібліотека надавала методичну і практичну допомогу сільським книгозбірням, організовувала бібліотечні пункти, проводила масові заходи. В 1954 році в бібліотеці вже налічувалось понад 20 тис. прим, книжкового фонду та 1500 читачів, очолювала бібліотеку Віра Гнатівна Сердюк (1954-1970). Неодноразово бібліо­теку за досягнуті успіхи нагород­жували дипломами і грошовими преміями. В 1962 році районна бібліотека для дорослих знаходилась по вул. К. Маркса,13. Займала площу 460 кв. м. В читальному залі налічувалось 40 місць. Книжковий фонд складав 32110 прим., об­слуговувалось 3872 читачі.Довгі  роки  адресу Лубенської ЦРБ ім. Малика знав майже кожен житель міста і району. Адже в 60-х роках в Лубенському районі йшло широке будівництво соціально – культурних  закладів. Будувалися  клубні та бібліотечні приміщення в селах. І в  далекому 1967 році, коли  було збудовано районний Будинок культури по вул. Шевченка 2/2 її було переведено в спеціально виділене приміщення площею понад 450 кв. м.

     Влада   приділяла  велику  увагу  роботі  бібліотек, як центрів виховної  і освітньої роботи,створювала бібліотеки на громадських засадах, організовувалась робота  з продовженим робочим днем. З   1970  року бібліотеку очолювала Ольга Василівна Юрченко. Статус районної бібліотеки зберігався до 1977 року. З 1977 року — Лубенська центральна районна бібліотека Лубенської централізованої біблі­отечної системи (директор Ніла Іванівна Бондаренко), а з 1998 року бібліотека носить почесне ім'я великого Майстра слова, українського письменника, на­шого земляка Володимира Кириловича Малика (з 1997 р. очолює бібліотеку Валентина Іванівна Сьомак). 

    В 2007 році  бібліотека вимушена змінити  свою  адресу – просп. Володимирський, 43 та Шевченка, 18. Це, на жаль, пристосовані приміщення. Протягом всіх років існування, незалежно від статусу, бібліотека виконувала покладені на неї функції. І завжди її  діяльність, була  тісно  пов’язана із суспільно-політичним розвитком Лубенщини. Зокрема, значним був внесок книгозбірні у подолання неписьменності у 20-ті роки. У важкі воєнні роки під час окупації збереження частини фонду праців­никами могло коштувати їм життя. Нині бібліотека - найбільше регіональне сховище документів, щорічно тут обслуговується понад 6000 користувачів. Це невід'ємна складова культурного життя району — головна ланка бібліотечного обслуговування.З року в рік книгозбірня піднімалася сходинками визнання та авторитету регіональної бібліотеки Посульського краю, з відповідним рівнем кадрового і матеріально-технічного забезпечення. Працею кількох поколінь фахівців, бібліотекарів за покликанням посіла достойне місце в Інформаційному просторі не лише району, а й області.

     В найскрутніші часи свого існування бібліотека ім. Володимира Малика — ініціатор багатьох районних кон­курсів, постійний організатор презентацій, книжково-ілюстративних виставок. Відродження національних традицій,  краєзнавство —  один  із пріоритетних напрямів роботи закладу. Зусиллями працівників зібрано і систематизовано краєзнавчі матеріали, які є одними з найкращих в області. З 2001 року в бібліотеці діє районний клуб «Надвечір’я», гордість нашого краю. Це клуби за інтересами «У дружньому колі", юнацький театральний клуб "ПОСМІШКА" та дитячий клуб "ВЕСЕЛІ ДОЛОНЬКИ". Це лише мала частка тієї роботи, яка ведеться бібліотекою з популя­ризації надбань Лубенщини. Нові реалії змушують займатися і пошуковою працею.

    Працівники підтримують тісні зв'язки з місцевими краєзнавцями. Систематично вдосконалюються фор­ми і методи роботи з читачами відпо­відно до вимог часу. Для поповнення фонду ЦРБ залучаються позабюджетні кошти. Організовано гро­мадську акцію «Збережемо бібліотеку». Помітного розвитку набула робота на допомогу утвердження ук­раїнської державності, вихо­вання національної самосвідомості. Сьогодні, коли публічна бібліотека ім. Володимирп Малика напередодні  свого 100-річчя, з гордістю хочеться згадати працівників, які багато енергії І знань доклали в розвиток бібліотеки. Це колишні її завідувачі, які вже називалися. Бібліотекарі — О. Матвієнко, Є.Матяш, О.Ільченко, Л.Харіна, Н.Стрілець, Р. Корнет, Л. Луценко З.Оленовська та багато Інших.

    І сьогодні у ЦРБ працюють кваліфіковані спеціалісти Наталія Замараєва, Лідія Іваненко,  Ольга Михлик, Тетяна Богданова. Особлива надія покла­дається на молодих спеціалістів Наталію Мусієнко, Ларису Гончарук, Ніну Бородавку, Оксану Ходоровську, Марію Колегову, Віталіну Курильчук. Віриться, що згуртований творчий колектив однодумців на чолі з Валентиною Сьомак діждеться часу, коли в державі зрозуміють, що завдяки бібліотекам підтримується духовне здоров'я нашого суспільства. Переконані, що  місце­ва влада зробить все можливе і  неможливе, аби нарешті  надати повноцінне приміщення для Храму книги.

      Найбільше ж потрібна виважене державна політика стосовно бібліотек адже лише на голому ентузіазмі їхні працівників неможливий прогрес бібліотечній справі.А поки що працівники Лубенської ЦРБ ім. В.Малика роблять все можливе щоб бібліотека І надалі відповідала своєму призначенню.90- це одночасно святкова дата і поштовх для подальшого удосконалення бібліотеки як духовного осередку культури, інформаційного і дозвільного центру Посульського краю.

bottom of page